Amazon işin ucunu kaçırdı! Tepki yağıyor!

Mesaja göre işten çıkartmalar öncelikle Twitch, reklamcılık ve Amazon Web Services gibi bulut bilişim bölümlerini etkileyecek. CEO ayrıca, nihai kesintilerin nisan ortasından sonuna kadar kesinleşmeyeceği ve Amazon’un bu noktaya kadar bundan etkilenecek işçileri bilgilendirmeyeceği konusunda uyarıyor.

Jassy, genişletilmiş işten çıkarmaların, maliyetleri düşürmeye odaklanan operasyonel planlamanın “ikinci aşamasını” takip ettiğini söylüyor. Jassy, bazı ekiplerin kasım ayındaki işten çıkarma duyurularının ilk turuna hazır olmadığını ve bunun tekrarlanmaması için şirketin “mümkün olan en kısa sürede” bilgi sağlamak için kararları erken duyurmak istediğini de sözlerine ekledi. Çevrimiçi perakendeci, kıdem tazminatı, geçici sağlık sigortası kapsamı ve başka yerlerde iş bulmaya yardımcı olma sözü veriyor.

Amazon işin ucunu kaçırdı! Tepki yağıyor!

Amazon, CNBC tarafından hazırlanan bir raporun ardından notun varlığını doğruladı. Daha önce olduğu gibi Jassy, kesintileri “belirsiz bir ekonomiye” ve yakın gelecekteki performansla ilgili devam eden şüphelere bağlıyor. Yönetici, firmanın daha iyi deneyimlere yatırım yapacak kaynaklara sahipken “daha akıcı” olmak istediğini iddia ediyor.

Şirketin geçen sonbaharda 10.000 çalışanını işten çıkaracağı söylentileri çıkmış ancak şirket ocak ayında 18.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurmuştu. O zamanlar, kesintilerin çoğu perakende satış ve işe alıma odaklanmıştı. Geçen yıl Amazon, fiziksel mağazalarından bazılarını kapattı ve bazı iş birimlerini tasfiye etti. Marka, COVID-19 salgınının zirvesinde çevrimiçi alışverişe geçişten fayda sağlarken, insanlar pandemi öncesi alışkanlıklara döndükçe türbülansla karşı karşıya kaldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir