Küresel piyasalarda Çin rüzgarları

Küresel piyasalar yeni haftaya Çin’de açıklanan beklenti altı büyüme hedefi ile Fed politikasına ilişkin beklentilerin etkisi altında başlıyor.

Geçen haftanın tamamında sırasıyla yüzde 1,90 ve yüzde 2,68 yükselen S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri yeni işlem gününde vadeli işlemlerde artıda işlem görüyor.

Asya’da, ılımlı büyüme hedefinin daha az teşvik anlamına geleceği beklentisiye Çin Borsası negatif ayrışıyor. MSCI Asya Pasifik Endeksi geçen haftanın tamamında yaşadığı yüzde 1,52’lik yükselişin ardından yeni haftaya da yüzde 1’lik artışla, güçlü başlıyor.

Geçen hafta yüzde 0,81 gerileyen Bloomberg Dolar Endeksi 1.246 seviyesinde, yatay.

Çin’in 2023 büyüme hedefi yüzde 5 civarı

Çin yönetimi bu yıl için piyasaların beklentisinin altında bir büyüme hedefi belirledi ve böylece çok büyük ölçekli teşviklere ihtiyacı ortadan kaldırdı.

Ülkenin başbakanı olan ve görev süresi önümüzdeki günlerde bitecek olan Li Keqiang, pazar günü başlayan Çin Ulusal Halk Kongresi’nin genel kurulu toplantılarında sunduğu son yıllık çalışma raporunda, ekonomistlerin yüzde 5’in üzerinde olacağını öngördüğü büyüme hedefine göre daha ılımlı bir rakam açıkladı.

Li’nin duyurduğu “yüzde 5 civarında” büyüme hedefi, Pinpoint Asset Management Ltd. Başekonomisti Zhang Zhiwei’ye göre, “hükümetin tolerans göstermeye istekli olduğu bir taban seviye olarak değerlendirilmeli.” Zhang, “Kovid politikasının değişmesi nedeniyle, yeni ve büyük ekonomik teşvik uygulamaları konusunda bir aciliyetleri bulunmuyor” değerlendirmesinde bulundu.

ING Başekonomisti Iris Pang de hükümetin hedefini “görece muhafazakar” olarak tanımladı. Çin yönetimi 2022 yılı için yüzde 5,5 seviyesinde bir büyüme hedefi ortaya koymuş, gerçekleşen büyüme yüzde 3 ile bu oranın kayda değer şekilde altında kalmıştı.

Guotai Junan International Holdings Başekonomisti Zhou Hao da “Her ne kadar büyüme hedefinin aralıksız ikinci yılında aşağı çekilmiş olması piyasalar açısından hayal kırıklığı yaratabilecek olsa da, yatırımcıların toparlanmayı ölçmek için temel büyüme ivmesine dikkat edeceklerini düşünüyoruz. Yeni kabine imkan bulduğunda büyüme hedefini aşabilir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir