Nomura: SVB iflasının ardından Fed faiz indirimine gidebilir

Politika yapıcılar Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) çöküşünün ardından finansal istikrar risklerini değerlendirirken piyasa analistleri de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz kararına ilişkin tahminlerini değiştirmeye başladı.

Piyasa analistleri, normal şartlar altında Fed’in gelecek hafta yapacağı toplantıda faiz artışlarına devam etmesini bekliyordu. Ancak SVB’nin iflasının ardından çöküşün bankacılık sektörüne yayılabileceği endişesi piyasadaki gerilimi artırdı. Uzmanlar Fed’in faiz artışında frene basabileceğini belirtti.

Japonya’nın en büyük bankası olan Nomura da Fed’in 22 Mart’ta yapacağı toplantıda faizleri düşüreceğini ve sıkılaştırmayı frenleyeceğini öngördü. Uzmanlar Fed’in 25 baz puanlık indirim yapabileceğini belirtti. Nomura analistleri daha önce bu toplantı için 50 baz puanlık bir faiz artışı öngörüyordu.

GOLDMAN: BELİRSİZLİK ARTTI

ABD’nin en büyük bankalarından olan Goldman Sachs’ın analistleri de 22 Mart’ta yapılacak olan Fed toplantısında faiz artırımı yapılacağı beklentisinden vazgeçti. Goldman ekonomistleri hazırladıkları notta, “Bankacılık sistemindeki son stresin ışığında, Fed’in 22 Mart toplantısında faiz artırımı yapmasını beklemiyoruz ve marttan sonraki yola ilişkin önemli bir belirsizlik var” dedi.

Bankanın nihai faiz oranını da yüzde 5,00-5,25 bölgesinde belirleyeceğine ilişkin tahminler ön plana çıkarken, söz konusu fiyatlamalar bankanın 25 baz puanlık en fazla 2 faiz artışına daha gideceğinin tahmin edildiğine işaret etti.

KURUMLAR TAHMİNLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR

Öte yandan bazı aracı kurumlar da faiz tahminlerini değiştirdi. İngiliz banka Barclays Fed’den bu ay faiz artışı beklemediğini açıkladı. Marc Giannoni’nin dahil olduğu Barclays ekonomistleri, ‘Fed’in risk yönetimi değerlendirmeleri’ sonucunda faizlerin tepe seviyesinin bu yıl yüzde 5,1 olacağını belirtti.

BlackRock da SVB krizine rağmen Fed’in para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceğini öngörürken Pacific Investment Fed’in 22 Mart’taki toplantısını faiz artırmadan pas geçebileceğini tahmin etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir