Reuters’tan ‘Mehmet Şimşek’ Analizi: “Güven İşi Zora Girdi”

Reuters, ‘Erdoğan, seçimlerden önce ekonomik güvenilirliği onarmaya çalışıyor’ başlıklı bir haberle, Mehmet Şimşek’in AK Parti’nin teklifini reddetmesini analiz etti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “tekrar ekonominin başına geç” teklifinin eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından reddedilmesi, uluslararası basında da yankılanmaya devam ediyor.

İngiltere merkezli haber ajansı Reuters, Şimşek’in siyasete geri dönüşü kabul etmemesinin, 14 Mayıs’taki seçim öncesi Erdoğan’ın ekonomik güvenilirliğini yeniden inşa etme çabalarını zorlaştırdığını yazdı.

Ajansa konuşan bir AK Partili yetkili, “Şimşek dönseydi oyumuzu yükseltirdi” dedi ve şöyle devam etti: “Şu anda ekonomik tabloyla ilgili sıkıntı yaşıyoruz. Bunun tartışılacak bir tarafı yok. Yeni adımlar atılması gerekli.”

Başka bir parti yetkilisi ise, seçim beyannamesinin ekonomi alanında ‘serbest piyasa yanlısı ortodoks yaklaşımlar yerine daha dengeli ve karma politikalar içerebileceğini’ söyledi.

Üst düzey bir hükümet yetkilisi ise AK Parti içerisinde Şimşek’in geri dönmesine ilişkin görüş ayrılıkları olduğunu aktardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün katıldığı bir canlı yayında, Mehmet Şimşek ile yaptığı görüşmeyi “ekonomik gelişmeler konusunda fikir alışverişi” olarak tanımlamıştı.

Şimşek nasıl ayrılmıştı?

2018 seçimleri sonrası ekonomi yönetimi Hazine ve Maliye Bakanlığı adı altında yeniden yapılandırılmıştı. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu göreve damadı Berat Albayrak’ı atamıştı. Ardından da Yeni Ekonomi Modeli olarak adlandırılan dönem başladı ve Şimşek koltuğu Albayrak’a teslim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir