Rusya’dan ‘Navalni’ye Oscar’ tepkisi: Hollywood politize olmuş

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’de düzenlenen 95’inci Oscar Ödülleri’nde tutuklu muhalif Aleksey Navalni’nin hayatının anlatıldığı Navalni belgeseline ‘En İyi Belgesel’ ödülü verilmesi hakkında açıklamada bulundu.

Rusya’nın TASS haber ajansının aktardığına göre, Kremlin Sözcüsü Peskov, Navalni belgeseline Oscar ödülü verilmesinin ‘Hollywood’un politize olduğunu gösterdiğini’ kaydetti.

‘HENÜZ GÖRMEMİŞ OLSAM DA POLİTİZE EDİLDİĞİNİ SÖYLEYEBİLİRİM’

Navalni’ye verilen Oscar ödülünün ‘bir politize olma unsuru olabileceğine’ işaret eden Dmitriy Peskov, “Belgeselin kalitesi hakkında hükümde bulunamam çünkü henüz izlemedim. Fakat henüz görmemiş olsam da konunun politize edildiğini söyleyebilirim. Hollywood bazen işlerini politize etmek konusunda tereddüt etmiyor ve böyle şeyler oluyor. Yine de filmin sinematik değeri hakkında konuşmam” ifadelerini kullandı.

Ağustos 2020’de zehirlenip Almanya’da tedavi olup ölümden dönen Rus muhalif Aleksey Navalni, ülkesine döner dönmez gözaltına alınıp tutuklanmıştı. Navalni, askeri teçhizat sınıfındaki sinir gazı Noviçok ile zehirlenmiş ve 5 ay boyunca Almanya’da tedavi görmüştü.

ESAD’IN RUSYA ZİYARETİ NE ZAMAN?

Peskov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Rusya’ya yapacağı ziyaret ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eylül ayında Hindistan’da yapılacak G20 zirvesine olası katılımına da değindi. Kremlin Sözcüsü, Esad’ın Rusya ziyareti hakkında henüz ‘detaylı bilgileri olmadığını, detayların basın mensupları ile vaktinde paylaşılacağını’ aktardı.

Vedomosti gazetesi, daha önce konuyla ilgili bir haberinde, ‘mesele hakkında bilgisi olan diplomatik bir kaynağa’ atıfla Beşar Esad’ın mart ayı ortasında Rusya’ya resmi bir ziyaret yapacağını, fakat Moskova’nın ‘kısmen güvenlik gerekçesiyle uluslararası ziyaretleri önceden açıklamadığını’ yazmıştı.

PUTİN, HİNDİSTAN’DAKİ G20 ZİRVESİNE KATILACAK MI?

Rusya Devlet Başkanı Putin’in eylül ayında Hindistan’da yapılacak olan G20 zirvesine katılıp katılmayacağına ilişkin soruyu da yanıtlayan Peskov, bu konu hakkında henüz karar verilmediğini söyledi. Putin’in zirveye katılma ihimalinin ‘göz ardı edilemeyeceğini’ belirten Kremlin Sözcüsü Peskov, “Fakat henüz bir karar verilmedi. Rusya, G20 formatına tam katılım sağlamayı sürdürüyor ve bunu sürdürmek istiyor” ifadelerini kullandı.

2022 yılında Endonezya’nın Bali şehrinde yapılan G20 zirvesinde Rusya’yı Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov temsil etmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir