SON DAKİKA İSTANBUL DEPREM; İstanbul’da deprem ne zaman, kaç şiddetinde olacak? Naci Görür’den İstanbul depremi açıklaması

Son dakika haberleri… Kahramanmaraş depremleri sonrası gözler İstanbul’da. Bilim insanları İstanbul ve Marmara Bölgesi’nde en az 7 büyüklüğünde depremin gerçekleşeceğine dikkat çekerek acil önlem alınması gerektiği konusunda uyarıyor. ‘Her deprem uyarısı doğru çıkan’ kişi olarak bilinen Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul için son dakika açıklamasında bulundu. İşte İstanbul’da deprem riski ve Naci Görür’ün açıklamaları…

Naci Görür’den İstanbul depremi açıklaması

Naci Görür, Twitter hesabından İstanbul depremine dair yeni açıklamalarda bulundu.

Görür, “İSTEK ÜZERİNE BİR AÇIKLAMA: Bir çok arkadaş hayretler içerisinde “Hocam siz hiç Marmara’da depremin şiddetinin 9 olduğunu söylediniz mi ?”diye soruyorlar ve benim söylediğime de inanmadıklarını söylüyorlar. Anlaşılan bu kadar uğraşımıza rağmen bazı şeyleri anlatamamışız. Depremin büyüklüğü ile şiddeti farklı şeydir.

İstanbul’da 7 mertebesinde bir deprem olursa Marmara kıyılarında birçok yerde depremin şiddeti 9 olur. Eğer kıyıdan uzaklaşır ve lstrancalara giderseniz şiddet 5 veya 6’ya düşer, sevgiyle” mesajını paylaştı.

İstanbul depremi ne zaman olacak?

Uzmanlar ve deprem bilimciler İstanbul’da bir deprem bekliyor. Ancak uzmanlar net bir tarih vermenin imkansız olduğunu vurguluyor.

İstanbul depremi büyüklüğü nasıl olacak?

Prof. Dr. Naci Görür, Marmara fayı minimum 7,2 büyüklüğünde deprem üreteceğini ifade etmişti. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise İstanbul’da 2030’a kadar yüzde 7 büyüklüğünde deprem olma olasılığının yüzde 64 olduğunu belirtmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir