Zamlar Sonrası Lokantalarda İftar Sofraları Boş Kaldı

Lokantalardaki iftar menüleri enflasyonla birlikte uçuşa geçince bu yıl vatandaş orucunu evde açmayı tercih etti. Restoranlarda geçen ramazana göre fark iki katı buluyor.

İstanbul’un birçok semtinde restoran ve lokantaların iftar saatinde boş olması dikkat çekti.

İftar menülerindeki fiyatları yüksek bulanlar, iftar için evlerini tercih etti.

Esnafa göre, iftar menülerindeki yüksek seyir tamamen artan maliyetlerden kaynaklı.

Restoran sahibi Orhan Boğdaycı, “Bu sene biraz daha durgunuz. Bu durumun fiyatlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum” dedi.

Bazı restoran sahipleri ise, iftar menülerindeki fiyatları özellikle düşük tutarak, müşteri çekmeye çalıştıklarını ifade etti.

Bakırköy’de bir restoranın çalışanı Umut Karabulut, maliyetlerle birlikte iftar menülerindeki fiyatların da arttığına dikkat çekerek, “Bu seneki Ramazan ayında müşteri sayısı, geçen seneye göre azaldı. İşler şu an için kötü. Bu sene fiyatlar, geçen seneye göre daha çok yükseldi” diye konuştu.

Karabulut özellikle et fiyatlarına sık sık yapılan zamlar sonrası vatandaşın artık lokantalarda et yemeklerini de tercih edemediğini vurguladı.

Beyoğlu’nda restoran sahibi Orhan Boğdaycı, bu Ramazan’da geçen yıla göre işlerin daha durgun olduğunu belirterek, “Artan maliyetler fiyatları çok yükseltti. Bu durgunluğun da fiyatlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul’da iftar menü fiyatları ilçe ve restoranlara göre farklılık gösterirken fiyatlara geçen yıla oranla yüzde 100’e yakın zam geldiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir