Bilaloğlu: Otomotivde yüzde 30 daralma bekliyoruz

Doğuş Otomotiv İcra ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu “2023, Türkiye otomotiv pazarı olarak tarihi rekor seviyede kapatıldı. İlk çeyrekte hala daha bir arz talep dengesizliği vardı. Talep yüksekti. Aynı zamanda yatırım aracı olarak da tercih edildi; çünkü finansal enstrümanlar enflasyona karşı korunmayı sağlayamıyordu. Birinci elde araç bulunamamasından dolayı ikinci elde fiyatlar olmaması gerektiği gibi arttı. Son çeyrekte ise arz talep dengesi yavaş yavaş yerine oturmaya başladı” şeklinde konuştu.

2024’e dair beklentilerine dair Bilaloğlu “Hükümetin koyduğu programlarda açık açık söyledikleri şekilde, bu yıl hedeflerden bir tanesi ekonomiyi yavaş yavaş soğutmak. Ocak ayında satış rakamları bir önceki Ocak ayına göre yine arttı; ama bunun temel sebebi ÖTV’siz satış yapılabilecek araç sayısının ciddi şekilde artması. Öte yandan bizim beklentimiz bu sene için toplam pazarın Avrupa gibi yüzde 30 civarında daralacağı yönünde gerçekleşiyor. 1,3 milyonluk bir pazardan yüzde 30 daralma dediğinizde 800 binlik bir pazardan bahsediyoruz. 800 binlik bir pazar da Türkiye için kötü bir pazar büyüklüğü değil diyebiliriz” şeklinde cevap verdi.

Bilaloğlu “Otomotiv sektöründe döngüsel ekonomiye önem veriliyor. Şarj istasyonu sayısının artması gerekiyor. Elektrikli araç sayısı şu an hedeflenen noktada değil. Hibrit araçların şu anda bir geçiş teknolojisi olduğunu düşünüyorum. Elektrikli arabaların şu anki “çocukluk hastalıkları” geçtikten sonra bence pazarı domine edecekler. Orta vadede hidrojenli elektrikli arabaların da ciddi bir payı elde edeceğini düşünüyorum” dedi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir