Hakemlerden TFF Başkanı Büyükekşi’nin ‘Faruk Başkan böyle birisi değildi’ sözlerine tepki

Eski hakem Deniz Çoban, TFF Yönetimi ile Arda Kardeşler’in öncülük ettiği bir grup hakem arasında Ankara’da gerçekleşen toplantının detaylarını paylaştı.

Hakemlerin maçların salı günü başlayacak olmasından rahatsız olduklarını ifade eden Çoban, kendi aralarındaki toplantılarda bir dizi sorunu da vurguladıklarını belirtti. Çoban’ın Fanatik gazetesindeki yazısında ilgili bölüm şöyle:

“1- Yalnız olduklarını düşünüyorlar

Hakemler yalnız olduklarını ve hiç bir kurum ya da kişiden bekledikleri desteği bulamadıklarını söylüyorlar. Zaman zaman TFF sitesinden yapılan hakem konulu açıklamaların onları incittiğini ve hedef tahtası haline geldiklerini düşünüyorlar. “Devre arasına kadar maç alamayacak, sezon sonuna kadar maç alamayacak, bu performans klasman değerlendirmelerinde göz önünde bulundurulacak.” gibi açıklamaların onları yıprattığını, hedef yaptığını ve kaygıya sürüklediğini belirtiyorlar.

2- Algoritmaya karşılar

Rutinin dışında dinlendirilen hakemler için gerekli izahatın yapılmamasının ekip içinde moral bozukluğu doğurduğunu söylüyorlar. Uzun zaman maça çıkmayan hakeme MHK’nin, “Atamaları algoritma yapıyor.” mazeretine sığınmasına öfkeliler. Algoritmaya karşılar. Algoritmadaki verilerin şeffaf olmadığından yakınıyorlar.

3- Destek bekliyorlar

Kulüpler tarafından yapılan açıklamalara ya da haklarında gündeme getirilen iddialara kurumsal saygıdan dolayı cevap veremediklerini, bu konuda TFF ve MHK’nin kendilerine yeteri kadar destek olmadıklarını ifade ediyorlar. Yakın zamanda Trabzonspor’un yaptığı “Bize söz verdiler!” açıklamasına cevap verilmemesinden ve Mete Kalkavan’ın maç alamamasından yakınıyorlar.

4- Klasmandan rahatsızlar!

Daha önce yılda bir kez hakem klasmanı belirleniyordu. Sezon performansına göre tenzil ve terfiler oluyordu. Bu mevzuat değişti. Artık yılda iki kez terfi/tenzil yapılıyor. Hakemler bu maddenin kendileri için bir tehdit unsuru olarak kullanıldığını düşünüyorlar. (Büyükekşi de basın toplantısında ‘Devre arası hakem klasmanları belirlenecek!’ dedi) Devre arasında “Terfi olabilir ancak tenzil olmamalı.” diyorlar. Sezon ortası bazı hakemlerin listeden çıkartılması durumunda, bunun bir kulübün talebiyle gerçekleştiği kabulünün oluşacağını dile getiriyorlar.

5- Geç kaldıkları görüşündeler

11 Aralık rezaletinin yaşandığı gün MHK Başkan ve yetkililerinin hakem Halil Umut Meler’in yanına gelmekte geç kaldıklarını düşünüyorlar. O gece ne yapıp edip MHK Başkanı Sayın İbanoğlu’nun Meler’in yanında olması gerektiğini söylüyorlar.

6- Başkana kırgınlar

Sayın Büyükekşi’nin basın toplantısında rezaleti gerçekleştiren kulüp başkanını eleştirmek bir yana onunla ilgili ‘Yıllardan beri Faruk Başkanımızı tanıyoruz, böyle birisi değildi.’ ifadesine fazlasıyla kırılmışlar.”

YAZININ TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x