Maydonoz Kürü, Zencefil Shot: Detoks Suları Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Her geçen gün beslenme kültüründe yeni fikirler ortaya atılıyor. Yeni diyetler yeni detokslar beslenme tarzımızın bir parçası haline geliyor. Peki bu detokslar gerçekten denildiği kadar etkili mi?

Detoks diyeti programları genel olarak çaylar, bitkisel karışımlar ve meyve sularından oluşuyor.

Fakat bilimsel çalışmalar, ünlülerin ve sosyal medya fenomenlerinin internette yere göğe koyamadığı bu içeceklerin o kadar da faydalı olmadığını söylüyor. Çünkü yalnızca detoks suları içerek, sıvı beslenerek kalıcı kilo vermeniz mümkün mü?

Birleşik Krallık’taki Newcastle Üniversitesi’nden beslenme uzmanı Prof. Clare Collins, 22 Kasım’da Conversation’da yayımladığı, “Detoks yapmayı mı düşünüyorsunuz? İlk olarak bilmeniz gerekenler” başlıklı yazısında detoksu ele aldı. IndyTurk’te yer alan habere göre, detoks kültürü halihazırda olan bir şeydi.

Ancak 2022’de yapılan bir araştırmaya göre detoks diyetlerinin toksinleri ortadan kaldırmadığı ortaya kondu.

DETOKS YAPMAK HERKESE UYGUN DEĞİL

Detoks yapmanın kişiyi çok zayıf yapmaz. Kalıcı kilo vermesini sağlamaz. Ayrıca detoks yapmak kronik rahatsızlığı olan ve yeme bozukluğna sahip bireylere uygun bir beslenme biçimi değildir. Yeme bozukluğu yaşayan bireyler detoks yaparak travmalarını tetikleyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x