Sigara İçme Yasağı Kaldırıldı!

Yeni Zelanda vergi indirimlerini finanse etmek için dünyada bir ilk olan gelecek nesillere sigara satışı yasağını kaldırıyor.

Sağlık uzmanları, tütün ürünlerinin gelecek nesillere satışını engelleme planının iptal edilmesinin binlerce kişinin hayatına mal olacağını söylüyor

2022 yılında ülke, Ocak 2009’dan sonra doğanların yasal olarak sigara satın alabilmelerini engellemek için sigara içme yaşını giderek yükselten öncü bir yasayı kabul etmişti.

Yasa, sigaraya bağlı binlerce ölümü önlemek ve sağlık sistemine milyarlarca dolar tasarruf sağlamak üzere tasarlanmıştı.

Başka ülkelerde de gelecek nesiller için sigarayı aşamalı olarak ortadan kaldırma planına ilham verdiği düşünülen yasa, sigarayı daha az ekonomik ve erişilebilir hale getirmek için bir dizi başka önlem de içeriyordu.

2024’TE UYGULANACAKTI

Tütün ürünlerindeki yasal nikotin miktarının önemli ölçüde azaltılması, sadece özel tütün mağazaları aracılığıyla satışına izin verilmesi ve ülke çapında yasal olarak sigara satmasına izin verilen mağaza sayısının 6.000’den sadece 600’e düşürülmesi bu önlemler arasındaydı. Yasaların Temmuz 2024’ten itibaren uygulanması bekleniyordu.

YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILDI

Ancak National Party, popülist Yeni Zelanda First ile yaptığı koalisyon anlaşmasının bir parçası olarak, “nikotinsizleştirme için gerekliliklerin kaldırılması, perakende satış noktalarındaki azalmanın ve üretim yasağının kaldırılması” da dahil olmak üzere değişiklikleri yürürlükten kaldırmayı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x