BTC Sonrası Sırada Ethereum ETF mi Var? Balinalar Satışa Geçti!

Ethereum’un (ETH) son 24 saat içinde kayda değer bir artış yaşaması ve kripto balinalarının bu fırsatı yakalamasına neden olması nedeniyle kripto para piyasası faaliyetlerle dolup taşıyor. 10 Ocak’ta ABD’de spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) başvurularının onaylanması, dikkatleri Ethereum ETF’lere çevirdi. Ethereum’a olan ilginin artması, fiyatında %10’un üzerinde hızlı bir artışa yol açtı.

Balinalar, Ethereum ETF olasılığıyla harekete geçiyor

Ethereum’un fiyatındaki artışa yanıt olarak bilinçli yatırımcılar stratejik hamleler yapıyor. Önde gelen bir Ethereum yatırımcısının milyonlarca dolar değerindeki varlıkları önde gelen kripto para borsası Binance’e devretmesi dikkat çekicidir. Lookonchain tarafından sağlanan zincir içi analiz, bir balinanın 11 Ocak’ta işlem başlattığını ve son 12 saat içinde Binance’e parçalar halinde 3.600 ETH (toplam 9,28 milyon dolar) gönderdiğini ortaya koyuyor.

Daha önce 8 Mayıs ile 24 Ağustos tarihleri arasında Binance’te aktif olan bu balina, 1.843 dolar fiyatla 42.800 ETH, yani 78,9 milyon dolar satın almıştı. Aylar süren bekleyişin ardından balina, 9 Kasım’da yeniden harekete geçti ve kâr elde etmek için Binance’e 20,56 milyon dolar değerindeki 8.700 ETH yatırdı. Şu anda elinde 4.100 ETH bulunan balinanın toplam karı 29 milyon doların üzerinde, varlıklarının değeri ise 87,8 milyon dolar.

ETF’ler hız kazanıyor

Spot Bitcoin ETF’lerinin 10 Ocak’ta onaylanmasıyla birlikte dikkatler hızla Ethereum ETF’lerine çevrildi. Bitcoin’in özellikle kurumsal yatırımcılar arasında meşrulaşması, diğer kripto para birimlerine olan ilgiyi de artırdı. BlackRock, Fidelity, Hashdex, ARK-21Shares, VanEck, Invesco ve Grayscale gibi finans devleri de dahil olmak üzere çok sayıda şirket, spot Ethereum ETF’leri için başvuruda bulundu. Kripto pazarındaki doğru tahminleriyle tanınan Bloomberg analisti Eric Balchunas, spot Ethereum ETF’lerinin Mayıs ayına kadar onay alma olasılığının %70 olduğunu öne sürüyor.

Çok sayıda kripto firmasını temsil eden hukuk uzmanı Joe Carlasare, iyimserliğe rağmen onay sürecinin beklenenden daha uzun olabileceği konusunda uyarıyor. Carlasare, SEC’in hangi dijital varlık ETF’lerine yeşil ışık yakacağını dikkatlice değerlendireceğini ve potansiyel başvuru sahiplerine rehberlik sağlayacağını vurguluyor. Ethereum, Bitcoin’in yeni keşfedilen meşruiyetinin ardından parlamaya devam ederken, kripto para birimi manzarası dinamik değişimlere tanık oluyor. CoinGecko verilerine göre, bu yazının yazıldığı sırada Ethereum son 24 saatte %8,8 artış göstererek 2.585 dolardan işlem görüyor. Yatırımcılar ve meraklılar, kripto para ETF’lerinin gelişen anlatısında daha fazla gelişmeyi sabırsızlıkla bekliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x