Devlet Bahçeli’den Filistin mesajı: İki devletli çözüm olmadan barış tam bir hayaldir

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında İsrail Hamas çatışmasına ilişkin iki devletli çözüm çağrısında bulundu. Bahçeli, “İki devletli çözüm olmadan barış tam bir hayaldir” dedi. Bahçeli Birleşmiş Milletler’in (BM) acilen devreye girmesi gerektiğini söyledi.

‘ARABULUCULUK ACİL GÜNDEM OLMALI’

Bahçeli’nin konuşmasından satır başları şöyle:

“Mazisi on yıllara dayanan nerede haksızlık varsa oralarda şiddet vardır, çatışma vardır. Kaos sahası olan bölgeler istikrarsızlığın kaynağıdır. Kerkük’ten Kırım’a, Karabağ’dan Kıbrıs’a katılaşan ihtiraslar, ölüm ve tehlike saçmakta. Medeniyetler beşiği Orta Doğu’da Filistin bir asırdır felaketlerin pençesindedir. Osmanlı’nın zayıflaması ile alevlenen İsrail Filistin cepheleşmesi en karmaşık sorunlardan biridir.

İki devletli çözüm olmadan barış tam bir hayaldir. Çatışma ortamı kaygı vericidir. Savunmasız insanların hedef alınması kabul edilemez. Bir an önce arabulucuları devreye sokmak, uluslararası toplumun acil gündemi olmalıdır.

Üzüntümüz yüzlerce sivil ve masum insanın ölmesidir. Kimden gelirse gelsin savunmasız insanların hedef alınması felakettir.

‘BM ACİLEN DEVREYE GİRMELİ’

İsrail yıllarca Filistinli kardeşlerimize zülüm etmiştir. BM kararları hiçe sayılmıştır. BM acilen devreye girmelidir.

Filistin Devleti tanınmalı. ABD, Türkiye’nin çabalarını desteklemeli. Bağımsız, egemen, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin tanınması ertelenemez bir sorumluluktur.

Adalet tecelli etmeden, hak yerini bulmadan, mağduriyetler giderilmeden sıkılı yumruklar açılmayacak, akan kan durmayacaktır. Mescid-i Aksa ilk kıblemizdir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x