Sel felaketi: Sikkim’de onlarca ölü, yüzlerce kayıp var

Hindistan’ın kuzeydoğusundaki buzul gölü Lhonak Gölü şiddetli yağmur sonucunda kırılarak taşınca bölgede felaket yaşandı…

Sikkim eyaletinde meydana gelen olayda sel suları ilk belirlemelere göre en az 14 kişinin ölümüne sebep olurken yetkililer 102 kişinin de sulara kapılarak kaybolduğunu duyurdu. Sikkim’deki son 50 yıldaki en büyük felaket olarak kayıtlara geçen bu olayda 22 binden fazla insanın etkilendiği de belirtildi.

Taşan buzul gölünün yaklaşık üçte ikisinin yok olduğu görülüyor.

Küresel ısınma sebebiyle son dönemde bu tür felaketlerin yaşandığı fakat buzul gölünün kırılarak taşmasının etkilerinin çok daha büyük olduğu aktarıldı. Hint yetkililer Sikkim’in Ekim ayının ilk 5 gününde mevsim  normallerinin iki katı kadar yani yaklaşık 101 mm yağış aldığını ve bu sel felaketinin Ekim 1968’den beri en kötü sel felaketi olduğunu duyurdu. 1968’deki sel felaketinde yaklaşık 1000 kişi yaşamını yitirmişti.

Yetkililer, Sikkim ve bölgedeki eyaletlerde yağışın devam edeceğini açıklayarak uyarıda bulundu. Bölgede arama ve kurtarma çalışmaları devam ederken kaybolan 102 kişiden 22’sinin askeri personel olduğu da aktarıldı.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın paylaştığı uydu görüntülerinde gölün yaklaşık üçte ikisinin yok olduğu görülüyor. Nepal, Butan ve Çin arasındaki dağlık bölgede kalan Sikkim’de yaklaşık 650 bin kişi yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x